Technology Student Association Students Wins State

TSA 2021-2022The Coppell High School Chapter of the Technology Student Association (TSA) won the 2022 State Competition, which was held April 21-23 in Fort Worth. This marks the chapter’s first win at state, which is quite an accomplishment since the chapter is only in its second year. 

Due to their success at the state competition, 20 high school students will advance to the 2022 TSA National Conference to be held in Grapevine in June. The following students placed at the TSA state competition: 

CHS9

  • 5th Place Video Game Design—  Michael Liu, Richard Chen and Lorenzo Rodriguez (9)

CHS

  • TSA Advisor of the Year — Mike Yakubovsky
  • Texas TSA Scholarship $1,500 Winner  — Aksh Tyagi (12)
  • 1st Place Data Science & Analytics — Sarang Goel (10), Anish Kalra (10)
  • 1st Place Future Technology & Engineering Teacher — Tanya Nikam (10)
  • 1st PlaceSoftware Development — Krish Agarwal (10), Sarang Goel (10), Saimaurya Kanagala (10), Dhroov Pathare (10) and  Nikhil Sehgal (10)
  • 1st Place Video Game Design — Mohnish Bandari (12), Rohit Kannan (12), Adarsh Pulasseri (12), Aryaan Saxena (12) and Aksh Tyagi (12)
  • 1st Place Webmaster — Ananya Chintalapudi (12), Aarushi Chitagi (12), Kavya Senthil Kumar (12) and  Chandana Sirigireddy (12)
  • 2nd Place VEX Robotics — Krish Agarwal (10), Apurva Betgar (11), Ustav Gupta (11), Anuj Parikh (12), Arnav Patil (12), Adarsh Pulasseri (12), Amita Satish (12), Aryaan Saxena (12), and Kadhir Vivekenandan
  • 2nd Place VEX Robotics RC Vehicle  Electric —  Soumil Asanare (10), Aniruddha(Anish) Dasu (10), and Vikram Mohan (10)
  • 2nd Place VEX Robotics Trebuchet — Navneet Cheripparakkal (10), Aditya Gupta (10), Pranav Harwadekar (11) and Andrew Kroft (10)
  • 3rd Place Biotechnology Design — Apurva Betgar (11), Anuj Parikh (12), Arnav Patil (12), Tanai and Prathapam (11)
  • 3rd Place Flight Endurance — Likith Singam (10)
  • 4th Place Coding — Arjun Nayak (11) and Mukund Raman (11)
  • 5th Place Geospatial Technology — Shreya Karthikeyan (11) and Rakshitha Kishore (11)
  • 6th Place Technology Bowl — Krish Agarwal (10), Saimaurya Kanagala (10) and Dhroov Pathare (10)
  • 7th Place Computer Integrated Manufacuring — Karan Gupta (10), Akul Kadyan (10) and Dhivyesh Prithiviraj (10)
  • 7th Place Cyber Security — Hannah Ahn (10), Tiffany Dang (10), Phoebe Kim (10), David Lee and Jessica Xu (10)
  • 7th Place  Digital Video Production — Tanvi Nikam (10), Tanya Nikam (10), Zahra Shaikhali (10)
  • 8th Place Chapter Team —  Apurva Betgar (11), Shivam Kumar (11), Anuj Parikh (12), Arnav Patil (12), Adarsh Pulasseri (12) and Likith Singam (10)